Connect with us

Champions League

Champions League:Τελικός με απόλυτο φαβορί!

Μάνστεστερ.Μια πόλη,δύο ομάδες.Αιώνια έχθρα και άσπονδοι αντίπαλοι.Εμείς,σήμερα,θα ασχοληθούμε με την ”μπλε” μεριά της πόλης.Από την απόλυτη αφάνεια,στον μεγαλύτερο διασυλλογικό τελικό.Τι τρελό ταξίδι!Η ανάλυση της πορείας των citizens,είναι μόνο στη bet-24.gr.
Χρονιά με πολλές φιλοδοξίες,σε έναν βατό όμιλο με Πόρτο,Μαρσέιγ και Ολυμπιακό συγκέντρωσε 16 βαθμούς,αφήνοντας μόλις δυο πόντους στην αναμέτρηση με τους δράκους της Πορτογαλίας.
Η φάση των ”16” έφερε μια γερμανική ομάδα,χωρίς ωστόσο να είναι υπολογίσιμη δύναμη.Πώς άλλωστε θα έχει κανείς φιλοδοξίες για τίτλους,αν δεν υπερκεράσει το εμπόδιο της Γκλάντμπαχ.Έτσι κι έγινε clean sheets,καθαρές νίκες με το ίδιο σκορ,τόσο στην Γερμανία,όσο και στην Αγγλία.
Επόμενη στάση,στα προημιτελικά.Εκεί θα περιμένει,ο φορμαρισμένος Έρλινγκ Χάαλαντ και η παρέα του.Ο πρώτος αγώνας λήγει με 2-1 και όχι μια τόσο,πειστική εμφάνιση των πολιτών.Όσοι όμως,δεν πείστηκαν στο πρώτο σκέλος,είχαν πληρωμένη απάντηση στο δεύτερο.Η Ντόρτμουντ,προηγείται και αν μείνει έτσι η εξέλιξη του σκορ,η Σίτυ είναι εκτός.Η Σίτυ,όχι απλά σκοράρει,αλλά γυρνάει εντελώς τον αγώνα.Το μέταλλο που έχει γαλουχηθεί στην Πρέμιερ Λιγκ,ήταν αρκετό για να την πάει στα ημιτελικά και να δώσει την ώθηση και την πεποίθηση,πως κάτι φέτος είναι αλλιώτικο.
Ημιτελικά και η περσινή φιναλίστ,Παρί Σεν Ζερμαίν,ζει και αναπνέει για τη μεγάλη αναμέτρηση.Ο Μαρκίνιος,θα σκοράρει στο πρώτο δεκάλεπτο και το πρώτο ημίχρονο,ανήκει στους Παριζιάνους.Στο δεύτερο ημίχρονο,η Σίτυ,θα κάνει μια μυθική ανατροπή και θα κερδίσει με 1-2,χάρη στα γκολ των Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ.Ο δεύτερος ημιτελικός,ήταν μια καλή διαχείριση του σκορ πρόκρισης και η νίκη ήρθε μοιραία.
O Πεπ Γκουαρντιόλα,έχει δημιουργήσει ένα σύνολο,όπου όχι μόνο έχει τη συντριπτική κατοχή και πολιορκεί ανελέητα τους αντιπάλους,με υπερφόρτωση στην περιοχή,αλλά και ένα σύνολο που δέχεται δύσκολα γκολ.Ο Ρούμπεν Ντίας,είναι η αποκάλυψη της χρονιάς και έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για αυτήν την εξέλιξη στο παιχνίδι της ομάδας του.

Από την άλλη,η επίθεση δούλευε και δουλεύει σαν ελβετικό ρολόι.Ραχίμ Στέρλινγκ,Φιλ Φόντεν,Ριγιάντ Μαχρέζ και Κέβιν Ντε Μπρόινε, Μπερνάντο Σίλβα από πίσω τους συνθέτουν ένα ονειρώδες σύνολο.Άξιος αναφοράς και ο Φεράν Τόρρες,του οποίου το μέλλον,είναι μπροστά.Μια ομάδα πλήρης σε όλες τις θέσεις και υπερπλήρης στη μεσαία της γραμμή,εκεί όπου καθορίζεται το σύχρονο ποδόσφαιρο.
Για κάποιους,οι ομάδες του Γκουαρντιόλα,παίζουν βαρετό ποδόσφαιρο.Κανείς όμως,δεν μπορεί να αντιταχθεί στο γεγονός ότι παρουσιάζει προπονητικό έργο και είναι ένας μεγάλος νικητής στη καριέρα του.Πάντοτε,αφήνει πίσω τεχνογνωσία και παρακαταθήκη,ακόμη και στις εθνικές ομάδες των χωρών στις οποίες εργάζεται και σημειώνουν σημαντικές επιτυχίες.
Ήρθε η ώρα για να πανηγυρίσει ο Ισπανός τεχνικός,την κατάκτηση ενός Champions League μακρυά από την χώρα του ή θα έχουμε μια ακόμη θλιβερή αποτυχία για τους Άραβες της Σίτυ;